Nedsat pris! Tektro Auriga HD-E740 - bagbremse kit til ladcykel - 180mm Udvid

Tektro Auriga+ HD-E740 - bagbremse kit til ladcykel - 180mm

Tektro Tektro

Ny

Opgrader bagbremsen på din ladcykel med TEKTRO Auriga+ HD-E740!

Alt for mange ladcykler kører med dårligt vedligeholdte skivebremser. Er din ladcykel en af dem, med mekaniske skivebremser på baghjulet, kan du med fordel skifte og opgradere til hydrauliske TEKTRO HD-E740 Auriga+ bremser. Fordelen med hydrauliske skivebremser på en ladcykel, er at de er selvjusterende. Derudover undgår du også bremsekabler der fryser fast om vinteren og så slipper du selvfølgelig også for at justere wiren i tide og i utide.
Har du allerede en ladcykel med hydraulisk skivebremse på baghjulet, hvilket er det mest optimale, er det ikke usandsynligt at bremsen på et tidspunkt bliver nedslidt og skal skiftes. Uanset hvad du kører med, kan du med fordel opgradere til den allerbedste hydrauliske bagbremse til ladcykler - TEKTRO HD-E740 Auriga+.

TEKTRO HD-E740 har en 4-stemplet bremsekaliber og er den kraftigste variant i en ny serie skivebremser, udviklet specielt til elcykler. De afløser TEKTRO Auriga HD-T530 / HD-E530 som er udgået. Der er nu taget højde for den højere belastning og extra slitage som bremserne på tunge ladcykler udsættes for. Bremseskive- og klodser er blevet kraftigere, hvilket er en markant forbedring som forlænger serviceintervallerne og forkorter bremselængden. Håndtaget er udstyret med bremsesensor med higo-kontakt, som kan tilsluttes for eksempel Bafang motorsystemer.

Er du i tvivl om hvilke bremser du skal vælge til din ladcykel, er du velkommen til at kontakte os.

Flere detaljer

På lager - Hurtig levering med UPS / DHL / Bring

  • Nej tak
  • Tektro TR180-45 (med center lock)
  • Tektro TR180-17 (med 6 skruer)

1 249 DKK

1 449 DKK

-200 DKK

Køb for 749 DKK mere og få fri fragt!
* Med visse undtagelser. Gælder ikke ladcykler.

Sættet indeholder følgende dele:

  • 1 x TEKTRO HD-E740 højre bremsehåndtag med higo bremsesensor
  • 1 x TEKTRO TR17 180mm x 2,3mm bremseskive med 6 huls standardbeslag med monteringsskruer (tilvalg)
  • 1 x TEKTRO TR45 180mm x 2,3mm bremseskive til Shimano Nexus nav med indvendige gear (tilvalg)
  • 1 x TEKTRO HD-E740 4-stemplet bremsekaliber med 5mm bremseklodser
  • 1 x TEKTRO A4 IS R180 adapter og 2 stk. monteringsskruer
  • Slange længde: 3000mm

Dette universale bagbremsesæt til el-ladcykler er komplet og klar til montering ved modtagelse. Bremserne er forbundet med TEKTRO bremseslange og påfyldt mineralolie.

 

Endnu ingen kunde anmeldelser

Skriv en anmeldelse

Tektro Auriga+ HD-E740 - bagbremse kit til ladcykel - 180mm

Tektro Auriga+ HD-E740 - bagbremse kit til ladcykel - 180mm